دکتر صدیقه آذری

متخصص زنان و زایمان


خونریزی در بارداری

علل خونریزی طی بارداری
علل زیادی وجود دارند.بعضی بسیار جدی می باشد اما تعدادی نه.خونریزی می تواند زودرس یا دیر رس باشد.بسیاری از مادران دچار لکه بینی یا خونریزی طی 12 هقته اول بارداری می شوند. خونریزی از دهانه رحم ممکن است طی سکس ایجاد شود.عفونت دهانه رحم همچنین می تواند خونریزی ایجاد کند.خونریزی مختصر خودبخود متوقف می شود.اما خونریزی طی بارداری ممکن است بسیار جدی باشد چنین افرادی در خطر زایمان زودرس یا تولد نوزادی کوچکتر از نرمال و یا یک دفع بارداری و سقط هستند.

خونریزی در بارداری چگونه بررسی می شود ؟
اگر خونریزی در اوایل بارداری باشد نیاز به معاینه و گرفتن شرح حال دقیق که چه مقدار خونریزی کرده و هر چند وقت یک بار خونریزی تکرار می شود و اینکه ایا درد هم وجود دارد و اگر درد هست محل و شدتش چقدر است . گاهی انجام تست خون بارداری و تکرار از نظر افزایش یا کاهش ان چک می شود گروه خون بررسی می شودسونوگرافی برای علت سقط درخواست می شود.اما گاهی علت پیدا نمی شود.

سقط کامل بارداری چه زمان اتفاق می افتد ؟
هر زمانی ممکن است اتفاق بیافتد.اغلب طی 13 هفته اول اتفاق می افتدآن معمولا در 15 تا 20 درصد بارداری ایجاد می شود.

علایم و نشانه ای سقط بارداری چیست ؟
* خونریزی واژینال
* درد کرامپی در تحتانی شکم اغلب قویتر از درد پریودی
* دفع بافت از واژن
* بسیاری از مادران که دجار خونریزی مختصر هستند درد کم داشته یا بدون درد هستند.گاهی خونریزی متوقف می شود و حاملگی ادامه می یابد .موارد دیگر خونریزی و درد قویتر شده و منجر به دفع بارداری می شود.

آیا بعد از سقط حاملگی نیاز به درمان است ؟
اگر مقادیری از بافت در رحم بماند خونریزی اغلب ادامه می یابد .که نیاز به درمان است برای خروج بافت باقیمانده.

حاملگی خارج رحمی چیست ؟
وقتی تخم بارورشده در رحم کاشته نشود.بلکه در جایی دیگر اغلب در لوله رحمی کاشته می شود.در این نوع بارداری درد و خونریزی زودرس اتفاق می افتد.

چه خطراتی در حاملگی خارج رحمی وجود دارد ؟
یک خطر عمده پارگی در لوله رحم است که نیاز به درمان سریع دارد ممکن است خونریزی داخلی ایجاد شود و منجر به ضعف و غش کردن و درد و شوک و یا مرگ می شود.

حاملگی خارج رحمی چقدر شایع است و چه کسی در خطر آن است ؟
این نوع مشکل کمتر از سقط شایع است 1 در هر 60 بارداری اتفاق می افتد.خانم های پرخطر :
عفونت در لوله های رحم مثل عفونت لگنی
یک حاملگی خارج رحمی قبلی
جراحی بر لوله

علل خونریزی دیررس در بارداری :
مشکلات شایع که خونریزی کم ایجاد می کند شامل عفونت دهانه رحم است که با درمان برطرف می شود.خونریزی شدید ممکن است شامل مشکلات جفت باشددو علت شایع در این زمان جداشدن زودرس جفت و جفت سرراهی است. دردهای زودرس هم ممکن است خونریزی ایجاد کند.

جدا شدن زودرس جفت چیست ؟
جفت به دیواره رحم چسبیده است و ممکن است قبل یا طی درد زایمان از محلش جدا شود که منجر به خونریزی وازینال می شود و حتی درد ایجاد می کند حتی اگر خونریزی نباشد یا کم باشد .در این موارد جنین ممکن است دچار کمبود اکسیژن شود و درمان فوری لازم است.

جفت سر راهی چیست ؟
وقتی جفت در رحم پایین قرار گرفته باشد.بطوریکه بر روی دهانه رحم را پوشانده باشد.گاهی بطور کامل یا ناکامل روی دهانه رحم را می پوشاند.و ممکن است خونریزی ایجاد کند که اغلب بدون درد است.

آیا خونریزی می تواند نشانه ای از شروع زایمان باشد ؟
در اوخر بارداری ، خونریزی می تواند نشانه ای از شروع زایمان باشد.مقداری کمی از ترشحات خونی ممکن است درست قبل یا در آغاز زایمان از دهانه رحم خارج شود که به آن شوی خونی می گویند.و بسیار شایع استو اگر طی 3 هفته آخر زمان زایمان باشد یک مشکل نیست .اما اگر زودتر اتفاق بیافتد ممکن است منجر به زایمان زودرس شود.علایم دیگر زایمان زودرس شامل :

ترشحات واژینال
- تغییر در نوع ترشحات واژن ( آبکی - ترشحات موکوسی - یا خونی )
- افزایش در ترشحات واژن
- احساس فشار درلگن یا زیر شکم
- درد تحتانی شکم
- کرامپ شکم با یا بدون اسهال
- انقباضات منظم یا سفت شدن رحم
- اگر هر یک از نشانها یا علایم مذکور را داشتید فوری به بیمارستان بروید.


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ
تلفن : 88563201 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چگونه نوجوان ما دوران بلویروس نقص سیستم ایمنی اچ ایا شما تخمدان پلی کیستیبلوغ در دخترانبانوان ایرانی با سندرم تتخمدان پلی کیستیک ، از کوتخمدان پلی کیستیک ،شایعتمطالب و مقالاتبخش دوم مقالاتآدرس مطبصفحه اصلیمراقبت از بارداریکتابچه دوران بارداریگام به گام در هر سه ماههبارداری پرخطرسلامتی و باروری زناناختلالات کف لگنروش های تشخیصی و جراحی کمسندرم تخمدان پلی کیستیکپیامهای کاربرانسایتهای دیگرسوالات پزشکی