دکتر صدیقه آذری

متخصص زنان و زایمان


مشکلات مثانه

مثانه بیش فعال
1 نفر از هر 5 نفر چنین مشکلی دارند. که نیاز دارند با عجله به دستشویی بروند یا بیش از 7 بار در 24 ساعت به دستشویی بروند که می تواند با ریزش بی اختیار ادرار همراه باشد یا نباشد. چارتی برای ثبت روزانه دفعات مصرف مایعات و دفع ادرار و زمان مربوطه وجود دارد تا به تشخیص نوع مشکلات مثانه کمک می کند. و درمانهای متفاوتی برای این مشکل وجود دارد از رفتار درمانی تا ورزشهای مناسب و یا دارویی.در موارد سرکش یا شدید درمانهایی مانند تزریق بوتاکس داخل مثانه و یا تریک اعصاب مربوطه وجود دارد.

انواع بی اختیاری ادرار
دفع بی اختیار ادرار انواع مختلف و علل مختلفی دارد که درمانهای متفاوتی هم دارد که از ورزشهای ساده تا جراحی است

بی اختیاری استرسی ادراری
نشت ادراری همراه با سرفه عطسه- خندیدن یا فعالیت فیزیکی .همچنین با تغییرات در وضعیت نیز تحریک می شود مانند حین سوار شدن یا پیاده شدن از ماشین- خراج شدن از تختخواب. درمانهای متفاوتی ارایه میشود مانند تقویت عضلات لگنی-بیوفیدبک و تزریق مواد حجم دهنده به مجرای ادراری. جراحی جاگذاری مش صناعی دور مجرای ادراری که جراحی استاندارد طلاییی برای بی اختیاری استرسی ادراری است

بی اختیاری ادراری اورژانسی
دفع ادرار بعد از تمایل ناگهانی برای ادرار کردن. درمان آن اغلب با تغییراتی در تغذیه و رفتار انجام می شود.انواعی از درمانها هم وجود دارد.اگر درمان ها اثر نکند روشهایی مانند تزریق بوتاکس به دیواره مثانه یا تحریک اعصاب مربوط به کارکرد مثانه وجود دارد

عفونت ادراری
توسط باکتری در مسیر ادراری ایجاد می شود و در بانوان شایعتر است.با آنتی بیوتیک درمان می شوند همراه با نوشیدن مایعات زیاد . عفونت می تواند فقط در مثانه باشد و یا به سمت کلیه ها گسترش یابد که منجر به اسیب شدید کلیه ها شود اگر به موقع درمان انجام نشود.

سندرم مثانه دردناک
اختلالی مزمن در مثانه است دیواره مثانه ملتهب و تحریک می شودکه منجر به زخم و تنگی در دیوازه مثانه می شود که حجم آن کم می شود علت ناشناخته است و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

سنگ ادراری
در کلیه ایجاد می شود و میتواند در هر قسمت مسیر ادراری وجود داشته باشد سایز متفاوت دارند هدف درمان خروج سنگ برای جلوگیری از عفونت ادراری راجعه است در مردان شایعتر است.

دفع پروتئین ادراری
مقادیر غیر طبیعی پروتئین از ادرار دفع می شود که میتواند نشانه ای از خوب کار نکردن کلیه ها باشد که باید تحت نظر فوق تخصص کلیه باشند.

نارسایی کلیه
وقتی کلیه ها نتوانند میزان اب و مواد شیمیایی را در بدن تنظیم کنند و نتوانند مواد دفعی را از بدن خارج کنند.گاهی نارسایی بطور حاد اتفاق می افتد که علت آن موادی باشندکه به کلیه آسیب می رسانند یا خونریزی شدید یا بعضی داروها .که می تواند کارکرد کلیه برای همیشه از بین برود اما اگر کلیه بطور جدی اسیب نبیند ممکن است بهبود پیدا کند. بیماریهای مزمن کلیه بتدریج کارکرد کلیه را از بین برده و نارسایی دایمی کلیه ایجاد می کند.

احتباس ادراری
مشکلی در ادرار کردن و تخلیه مثانه است علل زیادی دارد.ادرار کردن معمولا آگاهانه انجام شده و مثانه کامل تخلیه می شود.در موارد حاد بیمار بطور ناگهانی نمی تواند ادرر کندکه باعث درد و ناراحتی می شود.معمولا در اثر انسداد در مسیرادراری-استرس یا مشکلات سیستم عصبی ایجاد میشود نوع مزمن احتباس ادراری به ادار باقیمانده ادرار در مثانه اطلاق میشود که بدنبال تخلیه ناکامل ادارر ایجاد میشود که عل آن شامل نارسایی در عضله مثانه-آسیب عصبی یا انسداد در مسیر ادراری است.درمان بستگی به علت آن دارد.

فیستول ادراری
بعد از بعضی جراحی ها مانند خارج کردن رحم یا آسیب زایمانی ،بعضی از بانوان دچار نشت ادراری می شوند که می تواند در اثر فیستول یا ارتباط غیر طبیعی بین مثانه و واژن باشد


آدرس مطب : تهران ، شهرک غرب ، بلوار دادمان ، خیابان فلامک ، نبش چهاراه زرافشان ، کوچه هفتم ، کلینیک آفرنگ
تلفن : 88563201 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ایا شما تخمدان پلی کیستیبلوغ در دخترانبانوان ایرانی با سندرم تتخمدان پلی کیستیک ، از کوتخمدان پلی کیستیک ،شایعتمطالب و مقالاتچگونه نوجوان ما دوران بلبخش دوم مقالاتویروس نقص سیستم ایمنی اچ آدرس مطبصفحه اصلیمراقبت از بارداریکتابچه دوران بارداریگام به گام در هر سه ماههبارداری پرخطرسلامتی و باروری زناناختلالات کف لگنروش های تشخیصی و جراحی کمسندرم تخمدان پلی کیستیکپیامهای کاربرانسایتهای دیگرسوالات پزشکی